Причини утворення невроми МортонаТочна причина розвитку невроми Мортона невідома. Сам автор, на честь якого названо це захворювання, припускав, що джерелом болю у таких пацієнтів є запалення капсули плесно-фалангового суглоба. На сьогодні вважається, що причиною невроми є повторювані локальні перенавантаження переднього відділу стопи, що спричиняють локальне подразнення нерва.
Також припускають судинні, анатомічні, травматичні, системні, біомеханічні та інші причини захворювання. Подразнення нерва та його подальші зміни можуть бути пов’язані зі скороченням згинача пальців, яке призводить до зміщення нерва у напрямку міжплеснової зв’язки.
Згідно іншої теорії, гіпертрофія м’яких тканин в міжплесновому проміжку призводить до ішемії (стиснення) нерва. Нарешті, деякі автори вважають, що причиною невроми є лише особливості біомеханіки стопи: відносно рухлива четверта плеснова кістка зміщується у напрямку відносно нерухомої третьої плеснової кістки, і у фазі відштовхування при ходінні нерв внаслідок цього зміщується до міжплеснової зв’язки.
У розвитку невроми стопи ключове значення мають як фактори ендогенного характеру, так і генетичні причини. До етіологічних моментів, що беруть участь у формуванні тунельного синдрому (невроми Мортона), входять:
- часте перенавантаження фронтальної частини стопи, пов’язане з носінням черевиків на високому підборі / без підбору або тісного взуття;
- наявність гематом в області розташування нерва;
- плоскостопість;
- травматичні пошкодження стоп (переломи, забої);
- надмірна вага;
- тривале ходіння, особливо у незручному взутті;
- різноманітні патологічні процеси в області судин;
- інфекційні захворювання;
- халлюкс вальгус (hallux valgus);
- п’яточна шпора;
- наявність доброякісних пухлин в області стопи тощо.
Рідше патологію можуть спровокувати хронічні інфекції стопи, а також різні захворювання (бурсит, атеросклероз тощо).