Причини появи кісткового наросту (остеофита) на п'ятковій кістці остаточно не з'ясовані. Кістковий виступ формується на п'яті в конкретному місці - трохи вище прикріплення ахіллового сухожилля. Надмірний натяг сухожилля призводить до невеликих розривів (мікротравм) і запальної реакції, яка викликає дискомфорт, а в подальшому і біль. У всіх суглобах для кращого ковзання анатомічно передбачені слизові сумки. Між ахілловим сухожиллям і кісткою теж розташована така сумка, бурса, яка полегшує рух ахіллового сухожилля. З іншого боку, бурса вразлива і може запалюватися в силу багатьох факторів. Це запалення травмує п'ятковий
горб (tuber calcanei).
Деякі фахівці вважають дану патологію спадковою, але більшість схиляється до того, що бурсит і подальшу деформацію кістки можуть викликати найрізноманітніші причини, а спадковість не грає істотної ролі.
Фактори ризику виникнення синдрому ХаглундаСпровоцировать болезнь Хаглунда могут следующие факторы:
- високий звід стопи;
- плоскостопість;
- клишоногість;
- низька еластичність сухожилка;
- вальгусна деформація ніг;
- анатомічні особливості п'яти;
- хронічні травми і розтягнення сухожиль;
- хронічні метаболічні захворювання, такі як подагра і цукровий діабет;
- вагітність.
Насправді, поява кісткового шипа є свого роду захисною реакцією організму на подразник. Однак якщо стресове навантаження продовжує збільшуватися, тканини навколо цього кісткового виросту можуть запалюватися та боліти.
В яких випадках навантаження на стопи стає надмірним?
1. Зайва вагаПри ходьбі і, особливо, при швидкому бігу або стрибках стопи відчувають надзвичайне навантаження, що дорівнює багатократній вазі тіла. Зрозуміло, що суглоби стопи людей з надмірною вагою піддаються більш високому навантаженні.
2. М'язова слабкістьЯкщо м'язи занадто слабкі, наприклад, через нестачу навантажень при гіподинамії (сидячий спосіб життя), під час тривалої реабілітації, після травми, то ноги швидко втомлюються.
3. Неправильне положення м'язів (вроджені аномалії)Якщо литковий м'яз вкорочений - це теж може створити несприятливі умови для сухожилків стопи і спровокувати появу п'яткового виросту.
4. Деформації хребта і зміщення тазуЗміни постави, зміщення кісток тазу змінюють біомеханіку руху, чим викликають проблеми стоп через неправильний розподіл навантаження.
5. Неправильний вибір взуття (вузьке, тісне, високі задники, високі підбори, плоска підошва)Неправильне взуття може привести до несприятливого розподілу навантаження в стопі. Наприклад, пацієнти часто відчувають біль у п'яті після носіння взуття без каблука на тонкій шкіряній підошві (таке як мокасини). Проблеми може викликати занадто вузьке та тісне взуття, яке систематично травмує окістя. Недостатня амортизація веде до перевантаження п'яти, а жорсткий незручний задник взуття здавлює ахіллове сухожилля.
6. Неправильна техніка при занятті спортомПід час занять спортом, або при тривалому стоянні або ходьбі стопи сильно навантажені. Внаслідок цього може утворитися остеофіт, особливо якщо взуття погано амортизує. Не слід нехтувати розминкою ніг перед спортивними змаганнями і навіть звичайним тренуванням. Фахівці звертають увагу, наскільки важливо дотримуватися правильної техніки бігу, стрибків і т.д. Крім того, для кожного виду спорту потрібно підбирати відповідне спортивне взуття.